Palenie kawy jest magicznym procesem podczas którego surowe owoce kawy zamieniają się w aromatyczne, brązowe ziarna o bogatym smaku i zapachu. W trakcie palenia kawy traci się jej wilgotność i uwalnia aromaty znajdujące się wewnątrz owocu, uzyskując z niego to, co najlepsze. Dawniej nie istniało tyle wielkich palarni kawy co dzisiaj. Kawę wypalano w domach, bądź w pobliskich sklepikach, które zaopatrzone były w specjalistyczne piecyki do wypalania kawy. Składały się ona z paleniska, do którego dokładano tylko węgiel drzewny i metalowego naczynia z dziurkami, w którym umieszczano kawę, ciągle ją mieszając. Dzisiaj metody te jeszcze się spotyka, jednak w większości dużych palarni kawę opala się gazem lub prądem elektrycznym. Palenie kawy w domu odbywało się zazwyczaj na wolnym ogniu, korzystając ze wszystkich naczyń, które były pod ręką. Począwszy od patelni, po różnego rodzaju rondelki. W latach pięćdziesiątych XX wieku rosnące spożycie kawy spowodowało rozwój specjalistycznych palarni i firm produkujących mieszanki na skalę przemysłową. Palarnie kawy stosują wiele specjalistycznych urządzeń i technik palenia kawy. Ziarna są wystawiane do działania bardzo wysokiej temperatury, w stosunkowo krótkim czasie. Zazwyczaj jest to 5 minut w temperaturze od 200 do 260 stopni Celsjusza. Zaraz po zakończeniu procesu palenia kawy, ziarna chłodzi się mechanicznie strumieniem zimnego powietrza- zabezpieczając je tym samym przed zagotowaniem. Najnowsze technologie związane z paleniem kawy umożliwiają całkowitą kontrolę procesu przez komputer. W skomputeryzowanych palarniach czas palenia kawy skrócono nawet do jednej minuty, zwiększając w ten sam sposób wydajność przedsiębiorstwa, lecz zdaniem niektórych tracąc na smaku i aromacie. Kawę można palić także w domu. Specjalistyczne sklepy oferujące kawę z różnych rejonów świata często mają w swojej ofercie domowe piecyki do wypalania kawy, lecz by zrobić to w prawidłowy sposób, niewątpliwie potrzeba sporego doświadczenia. Istnieje wiele rodzajów palenia kawy i chociaż okresy i stopnie wypalenia różnie są nazywane, generalnie można je skategoryzować na:
- Upalenie jasne, zwane też bladym lub cynamonowym: najkorzystniejsze w przypadku ziaren delikatnych. Wyzwala z nich pełnię wartości smakowo- zapachowych i aromatu. Po wypaleniu powierzchnia ziarna staje się jasnobrązowa i sucha. Kawy palone w ten sposób najbardziej nadają się na śniadanie, ponieważ ich smak znakomicie komponuje się z mlekiem.
- Upalenie średnie, zwane tez amerykańskim: zwykle jest to palenie, w wyniku którego ziarna nadają się do ogólnego zastosowania. Nadaje ono ziarnom nieco mocniejszy, słodkawy smak i aromat. Charakteryzują się one ciemnobrązowym kolorem i powierzchnią znacznie bardziej matową niż oleistą.
- Palenie intensywne, wysokie: ziarna są palone lekko, lecz nieco dłużej niż w przypadku wypalania średniego. Podobnie jak powyżej, ziarna uzyskują kolor ciemnobrązowy o suchej powierzchni. Kawa sporządzona z takich ziaren jest ciemna i gęsta.
- Palenie podwójne: nadaje ziarnom barwę ciemnobrązową, oleistą powierzchnię i intensywniejszy smak niż w przypadku palenia intensywnego. Ziarna palone w ten sposób najlepiej nadają się do przygotowywania mocnej, gorzkiej kawy.
- Palenie włoskie, inaczej espresso: najmocniejsze i najdłużej trwające palenie. Przerywa się je tuż przed przypaleniem ziarna, które zyskuje bardzo czarną barwę i oleistą powierzchnię. Kawa powstała w wyniku palenia włoskiego najlepiej nadaje się do przygotowywania prawdziwego espresso i jako baza do innych kaw.
- Dry roast: nie jest to kolejny rodzaj palenia kawy, lecz sposób jej ochładzania po wypaleniu. Ziarna studzi się na wolnym powietrzu, co wpływa na ich wartości smakowo- zapachowe.
- Palenie kawy w domu: to nie tylko sposób na uzyskanie ulubionej kawy, lecz prawdziwa przyjemność dla miłośników kawy. Aby wypalać kawę w domu potrzebujemy starej patelni i palnika gazowego oraz zielonych ziaren kawy zakupionych w sprawdzonym sklepie. Na rozgrzaną patelnię wsyp jedną warstwę ziarna, pamiętając o tym, by nie było ich zbyt dużo, ponieważ wtedy ziarna nie będą się wypalać równomiernie. Przykryj patelnię, tak aby aromat się nie uwalniał. Podgrzewaj ziarna na wolnym ogniu, stale mieszając by uniknąć ich przypalenia. Gdy ziarna staną się lekko brązowe, warto jest rozłupać jedno z nich sprawdzając stopień wypalenia. Gotowe ziarno powinno łamać się na jednolicie brązowe kawałki. Jeśli wszystkie ziarna będą równomiernie wypalone zarówno na zewnątrz, jak i w środku- oznacza to, że Twoje wysiłki się powiodły. Jeśli nie, musisz pamiętać, że palenie kawy naprawdę nie jest procesem łatwym i wymaga sporej wprawy i doświadczenia. Po wypaleniu ziaren kawy szybko je ostudź kładąc patelnię na marmurowej powierzchni bądź zanurzając ją w zimnej wodzie. Jeśli palenie kawy Ci się spodobało i chciałbyś zacząć je praktykować, możesz zakupić specjalistyczny piecyk do palenia kawy w domu. Wypalone ziarna kawy należy trzymać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Nie śpiesz się z ich mieleniem. Pozostawione w takim stanie zachowują swoje wartości znacznie dłużej niż kawa mielona. Najlepiej jest mielić kawę tuż przed jej zaparzeniem.