Ptysie są wyrobem cukierniczym pochodzącym z Francji. Ich przygotowanie odbywa się w dosyć specyficzny sposób, ponieważ powstają z parzonego ciasta przełożonego kremem. Tradycyjnie nadziewa się je masą budyniową bądź bitą śmietaną i posypuje cukrem pudrem. W Wielkopolsce na ptysie mówi się „wietrzniki”, co jest kalką językową z niemieckiego słowa windbuetel. Oryginalna nazwa ptysi pochodzi z języka francuskiego (petit chou) i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „mała kapusta”. Odnosi się ona do specyficznego kształtu ciasteczek. Korpusy ptysi można nadziewać dowolnie i tworzyć z nich dodatek do zup, czy słone przekąski. Upieczone i nienadziane ptysie zachowają świeżość przez kilka dni (jeżeli będziemy je przechowywać w szczelnie zamkniętym i suchym pudełku), dlatego można je przygotować z wyprzedzeniem i nadziać dopiero na świeżo przed podaniem, zaoszczędzając tym samym czas. Poniżej przedstawiamy Wam sprawdzony od lat przepis na ptysie, które zawsze wychodzą bardzo smaczne. Są lekkie i chrupiące. Wypróbujcie je już dziś i zaskoczcie swoich domowników lub gości!
Do przygotowania 10 sztuk ptysi potrzebujemy:
- 1 szklankę wody,
- 125 g masła,
- 1 szklanka mąki pszennej,
- 4 jajka.
Przygotowanie:
- Do rondelka o grubym dnie wlać wodę i dodać masło i zagotować. Do gotujących się produktów wsypać przesianą mąkę, energicznie mieszając nie doprowadzając do przypalenia. Ciasto będzie gotowe, gdy uzyska szklisty wygląd i zacznie odchodzić od ścianek garnka. Wtedy zdejmujemy je z ognia i pozostawiamy do ostygnięcia.
- Ostudzone ciasto miksujemy z jajkami do czasu uzyskania gładkiej masy. Przekładamy je do worka cukierniczego z końcówką w kształcie gwiazdki. Na blaszkę wykładamy papier do pieczenia i delikatnie go natłuszczamy masłem. Następnie wyciskamy na nią okrągłe kleksy z ciasta, zachowując odstępy (ciasto znacznie zwiększy swoją objętość) i pieczemy 20-30 minut w temperaturze 200 stopni.
- Po upieczeniu studzimy nasze ptysie i przekrawamy je przez pół oraz nadziewamy ulubionym kremem.
Krem śmietankowy:
- 500 ml schłodzonej śmietanki 30 %,
- 2 śmietan-fixy,
- 3 łyżki cukru pudru.
Przygotowanie:
Śmietankę ubić na sztywno, dodając w końcowej fazie ubijania śmietan- fixy i cukier puder.
Krem budyniowy:
- 0,5 l mleka,
- Opakowanie budyniu waniliowego,
- Kostka masła,
- Szklanka cukru.
Przygotowanie:
Budyń ugotować na mleku według przepisu na opakowaniu. Cukier utrzeć z masłem na gładką, jasną i puszystą masę. Następnie dodawać po łyżce wystudzonego budyniu, nie przerywając mieszania aż do czasu połączenia wszystkich składników.