Pączki są nieodłącznym elementem tłustego czwartku, co do tego nie mamy wątpliwości. Z okazji tego święta zapraszamy Was na przepyszny przepis oraz kilka smakowitych ciekawostek odnośnie wszystkim znanych i lubianych pączków.
Pączkami nazywamy wyrób cukierniczy powstający z ciasta drożdżowego uformowanego w kształcie lekko spłaszczonej kulki usmażonej na głębokim tłuszczu. W Polsce tradycja nakazuje smażyć je na smalcu, w innych krajach do tego celu używa się oleju. Przed smażeniem najczęściej nadziewa się je konfiturą lub marmoladą, lecz zdarzają się także wersje nadziewane budyniem, czekoladą, twarogiem bądź innymi masami. Po usmażeniu gotowe pączki oblewa się lukrem, bądź posypuje cukrem pudrem i w zależności od upodobań, dodaje się kandyzowaną skórkę z pomarańczy bądź zygzaki z czekolady. Pomimo iż pączki są bardzo kalorycznymi słodyczami, swoich zwolenników mają na całym świecie.
Historii pączków dopatruje się już z Starożytnym Rzymie. Spożywano je wtedy podczas obchodów przełomu okresu zimowo- wiosennego. Jednak wtedy były to przysmaki przygotowywane na słono. Znana nam wersja pączków na słodko jest prawdopodobnie zapożyczeniem z kuchni arabskiej. W Polsce pączki zaczęły pojawiać się w XVI wieku i także początkowo miały słoną postać. Podawano je wtedy nadziewane słoniną i królowały na stołach podczas zapustów. W innych krajach pączki różnią się nieco od ich polskiego wydania. Różnice te zazwyczaj wynikają z użycia innego rodzaju mąk i tłuszczu używanego do smażenia, nadzienia i wyglądu pączków.
Aby przygotować pączki zdecydowanie potrzeba cierpliwości oraz zapału, ponieważ jest to proces dosyć pracochłonny. Zachęcamy jednak do wypróbowania naszego przepisu na najlepsze pączki jakie do tej pory mieliście okazję spróbować.
Składniki:
- 1 kg mąki (najlepiej szymanowskiej),
- 150 g cukru,
- 15 jajek,
- 250 g masła,
- 250 ml mleka,
- 1 opakowanie cukru waniliowego,
- 1/4 łyżeczki soli,
- 50 g świeżych drożdży,
- Ulubiona konfitura lub powidła, np. konfitura z róży,
- Lukier domowy przygotowany z mleka i cukru pudru,
- Opcjonalnie 50 g kandyzowanych skórek pomarańczowych,
- Smalec do smażenia (około 1 kg).
Przygotowanie:
- Do rondelka wlać mleko, dodać cukier i pokruszone drożdże i podgrzewać do czasu rozpuszczenia składników. Do ciepłego mleka (lecz nie gotującego się) dodać szklankę mąki, wymieszać i pozostawić do wyrośnięcia na około 30 minut.
- 10 jajek rozbić i oddzielić żółtka od białek. 5 całych jajek i wszystkie żółtka oraz cukier waniliowy podgrzać delikatnie, stale mieszając trzepaczką rózgową (maksymalnie do temperatury 30-35 stopni).
- Gdy rozczyn drożdżowy podwoi swoją objętość należy wymieszać go z masą jajeczną. Dodać 1,2 kg mąki i wyrabiać rękoma podsypując mąką do czasu aż ciasto nabierze gładkiej konsystencji i przestanie lepić się do rąk. Na sam koniec dodać roztopione masło i ponownie wymieszać.
- Wyrobione ciasto podzielić na mniejsze porcje, uformować z nich ruloniki i kroić je na małe kawałeczki. Każdy kawałeczek spłaszczyć, nałożyć na niego łyżeczkę nadzienia i zawinąć brzegi przykrywając nadzienie ciastem. Kulki z ciastem ułożyć na stolnicy, oprószyć delikatnie mąką i pozostawić około 30-40 minut do wyrośnięcia.
- W rondlu o grubym dnie rozgrzać smalec do bardzo wysokiej temperatury i smażyć pączki porcjami, obracając je w trakcie smażenia jednokrotnie na drugą stronę.
- Usmażone pączki odsączyć z tłuszczu za pomocą papieru kuchennego, a po wystudzeniu udekorować je lukrem i skórką pomarańczową.